Alexa, tregon statistikat dhe ecurine e faqeve te ndryshme

Edhe pse developerat e faqeve te internetit mund ta njohin shume mire kete faqe, ka shume njerez te zakonshem qe nuk e njohin dhe nuk e perdorin.

Alexa, ben te mundur regjistrimin numrin vizitave neper faqet e ndryshme ne te gjithe webin. Sapo hap faqen e alexas, ke 3 fusha te cilat mund ti plotesosh me adresat e faqeve qe je i interesuar. Psh. nqs vendos facebook.com, hi5.com, myspace.com (ne vendosem “range” 6m (6 muaj) do te vrojtojme lehte se ne keto 6 muaj facebook ka pesuar rritje te “daily reach” (tek alexa te dhenat bazohen ne perqindjen e numrit te perdoruesve te internetit qe perdorin nje faqe te caktuar), hi5 nuk ka ndryshuar, ndersa Myspace ne fillim te gushtit ishte 7% (pra 7% e perdoruesve te internetit vizitonin myspace) tani ka shkuar 5%. Ne anen tjeter, per te njejten periudhe kohore Facebook ka levizur nga 5 % ne afro 16%.

Alexa, mund t’i sherbeje studenteve, ekonomisteve, politikaneve dhe kujtdo qe eshte i interesuar per te ditur interesin e publikut ne dicka te caktuar qofte ky produkt, media, sherbim etj.

Per te shkuar tek alexa: http://www.alexa.com/

2 mendime mbi “Alexa, tregon statistikat dhe ecurine e faqeve te ndryshme

  1. algert thotë:

    alexa tashme ka marre fund, e verej nga statistikat qe kam, te cilat jane 100% ndryshe nga elxa 😦

  2. pihoni thotë:

    ndoshta, mgjthse e ve ne dyshim.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Alexa_Internet

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: