Canonical lancon UBUNTU 9.04 (“Jaunty Jackalope”), versioni beta.

logoUbuntu 9.04 me nickname-in “Jaunty Jackalope” është lancuar tashmë. Bëhet fjalë për versionin beta, sepse versioni përfundimtar do të lancohet më 23 prill 2009 (pas vetëm 25 ditësh). Ubuntu 9.04 niset më shpejt(në më pak se 20 sekonda), ka një sistem të ri lajmërimi, ka boot splash dhe login screen të ridizenjuar, tre theme të reja, dy wallpaper të rinj etj.

Tek Jaunty ndodhet GNOME 2.26.0, versioni më i ri, i cili ka shumë përmirësime të dukshme. Kjo është lista kryesore e programeve të update-uar në Ubuntu 9.04: OpenOffice.org 3.0.1, Compiz 0.8.2, Pidgin 2.5.5, The GIMP 2.6.6, Transmission 1.51, Mozilla Firefox 3.0.7, F-Spot 0.5.0.3, Rhythmbox 0.12.0. etj. Gjithashtu, kerneli u update-ua në versionin 2.6.28-11.37 i cili është bazuar në Linux kernel 2.6.28.

Ja dhe një screenshot i versionit të ri (klikoni për ta parë të plotë):


Shënim: RSS readeri që ndodhet në screenshot është pjesë e Google Gadgets, dhe nuk ben pjesë në Ubuntu 9.04. Pra duhet të downloadohet manualisht.

Lexoni më tepër njoftimin zyrtar të lancimit të Ubuntu 9.04: http://www.ubuntu.com/testing/jaunty/beta

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: