GreaseMonkey, ka ardhur koha që përdoruesi të kontrollojë Web-in.

GreaseMonkey është një add-on për Firefox i cili është bazuar në skriptet dhe në perdorimin
minimal të Java. Me anë të skripteve mund të ndryshosh funksionin dhe paraqitjen e
website-eve te ndryshme. Një burim i hapur per skripte për GreaseMonkey është adresa: http://userscripts.org/
Me keto skriptë mund të ndryshosh edhe paraqitjen e blog-eve sociale si Facebook,Twitter etj.
Një nga skriptet më të famshëm është skripti në lidhje me Facebook-un. Sic e dini, paraqitja e Facebook-ut ka ndryshuar shpesh. Shumë njerez nuk e pëlqejnë këtë paraqitje të re dhe e krahasojnë atë me një
“labirinth”. GreaseMonkey të krijon mundësinë për të kthyer paraqitjen e mëparshme të facebook-ut e cila është relativisht më e lehtë.
GreaseMonkey njihet edhe si një menaxher skriptesh të cilat të
ndihmojnë për një eksplorim më të shpejtë të internetit!
Një shembull i fuqise që ka GreaseMonkey jepet në figuren e mëposhtme!

Adresa për të shkarkuar GreaseMonkey: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/748

Shkruar nga Flavjo Leka.

Një mendim mbi “GreaseMonkey, ka ardhur koha që përdoruesi të kontrollojë Web-in.

  1. […] Si te ndalojme shfaqjen e quizzeve (dhe aplikacioneve) ne faqen kryesore ne Facebook. 10/11/2009 Posted by pihoni in Web. Tags: aplikacione, facebook, greasemonkey, ndalo, quizze, script trackback Nqs jeni merzitur nga quizzet e disa miqeve tuaj (dhe nuk deshironi qe ti beni HIDE) atehere zgjidhja vjen duke perdorur add-onin Greasemonkey ne Firefox. Per me teper rreth Greasemonkey kliko ketu. […]

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: