Arkiva Mujore: Shtator 2009

Google Wave vjen se shpejti

Google do te lancoje te merkuren 100 000 versione beta te Google Wave.  Behet fjale per nje platforme te re komunikimi.  Mesoni me teper ne faqen zyrtare: http://wave.google.com/

U etiketua

Punetoret.

Foto e nxjerre me 10 shtator 2009 ne Blagoevgrad, Bullgari. Foto nga Edi Piqoni

U etiketua , ,

Soundsleeping.com, faqe me “muzike” ambienti

Shkoni tek www.soundsleeping.com dhe zgjidhni nje (mund te vendosni disa njekohesisht) nga tingujt e ndryshem. Keta tinguj mund tju ndihmojne te flini, te qetesoheni apo te clironi stresin. Ne opsione nuk mungojne tingujt e zogjeve ne pyll, djegja e druve ne zjarr, shiut, oqeanit, gjemimeve etj etj.

SmallBasic, nje vegel programimi per fillestare.

N.q.s. deshironi ti hyni botes se programimit ju keshilloj te provoni SmallBasic. Nje ambient programimi i ndertuar posacerisht per fillestaret. I lehte per tu mesuar, me nje tutorial te shkruar mire, SmallBasic do te jete dera juaj drejt programimit. Aplikacionet qe mund te shkruhen ne SmallBasic jane mjaft te fuqishem. Po marr nje shembull, nqs ju shkruani keto dy rreshta kod:

pic = Flickr.GetRandomPicture(“rainier”)
Desktop.SetWallPaper(pic)

pic = Flickr.GetRandomPicture(“rainier”)

Desktop.SetWallPaper(pic)

dhe e ben “run”, aplikacioni do te zgjedhe nje foto random nga flickr dhe do ta vendose ate si wallpaper.

Faqja zyrtare e SmallBasic: http://msdn.microsoft.com/en-us/devlabs/cc950524.aspx (Madhesia e Fajlit 4.3 MB)

U etiketua , , , ,

Si te zgjidhni Kubin e Rubik-ut, me hile.


N.q.s deshironi te zgjidhni kubin tuaj vizitoni kete faqe, fusni te dhenat sipas kubit tuaj dhe shtypni “Solve”.

U etiketua , , ,

10 Minutes, Film i shkurter i vitit 2002

“10 minutes” eshte nje film i regjizorit Ahmed Imamovic. Filmi fitoi cmimin si “Filmi me i mire Europian me metrazh te shkurter”(2002). klikoni ne linkun e meposhtem per ta ndjekur:

10 minutes.

Still Life, nje film i shkurter mjaft interesantt.

Per te ndjekur filmin:

U etiketua

The Age of Stupid, dokumentar per klimen.

Ndiqni trailerin:

Fotografi

Chilly, photo by Edi Pihoni.

Sot bera nje foto qe me pelqen, dhe doja ta ndaja me ju procesin:

1 – Hap frigoriferin

2- Bej foto te akullit

3 – Hedh foton ne kompjuter

4 – E ben bardh e zi.

5 – Punon pak me kontrastin dhe driten ne pergjithesi, dhe fotoja eshte gati.

Ju kerkoj ndjese per koncizitetin 😀

U etiketua
Këtë e pëlqejnë %d blogues: