Nard Ndoka v1.0, si te ndertosh nje chatbot qe flet shqip ne me pak se 10 min. (Python)

Shkurtimisht, ideja eshte kjo: te perdorim materialet e nje chatbot-i qe flet anglisht, por inputet dhe outputet do ti perkthejme ne gjuhen shqipe duke perdorur Google translate. Pra, useri do shkruaje ne shqip -> kjo dergohet ne Google Translate dhe perkthehet ne anglisht -> me pas chatboti merr tekstin ne anglisht, e “kupton” -> dhe i kthen pergjigje ne anglisht -> kjo me pas perkthehet me Google translate ne shqip, dhe useri e lexon pergjigjen ne shqip. Me pak fjale, nje telefon i prishur.

Chatbot-in e pagezova me emrin Nard Ndoka pasi me pelqeu niveli i inteligjences. Ja dhe nje pjesez nga chatimi im i kendshem me te,  mungonin vetem qirinjte:

nardi

Rreshtat qe nuk kane ‘>’ jane te Nardit.

Nese doni dhe ju Nardin ne kompjuterin tuaj, ndiqni hapat e meposhtme. Nese keni paqartesi, lexoni linket dhe dokumentacionet e tyre.

1. Shkarko Python dhe PyAIML

2. Shkarko nje AIML set. (Une perdora kete)

3. Ne direktorine qe shkarkove AIML-te, krijo nje fajl nardi.py dhe bej paste:

#!/usr/bin/env python
# -*- coding: latin-1 -*-
import urllib2
import aiml

k=aiml.Kernel()
k.learn("std-startup.xml")
k.respond("load aiml b")
k.setBotPredicate("name", "Nard Ndoka") #Emri i Botit

def translate(to_translate, to_langage="auto", langage="auto"): #funksioni qe kryen perkthimin ne Google Translate
  agents = {'User-Agent':"Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30)"}
  before_trans = 'class="t0">'
  link = "http://translate.google.com/m?hl=%s&sl=%s&q=%s" % (to_langage, langage, to_translate.replace(" ", "+"))
  request = urllib2.Request(link, headers=agents)
  page = urllib2.urlopen(request).read()
  result = page[page.find(before_trans)+len(before_trans):]
  result = result.split("<")[0]
  return result

if __name__ == '__main__':
  while True:
    print translate(k.respond(translate(raw_input("> "), 'en')), 'sq').decode('utf-8') #merr input -> perkthe ne anglisht-> merr pergjigje nga Nardi ne anglisht -> perkthe perseri ne shqip dhe printoje

Me pas ekzekuto skriptin, dhe VOILA, Nardi eshte i gjithi i joti!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: