Arkiva Kategorish: Te ndryshme

Shenja manipulimi tek sondazhi i Balkanweb.

Sot (e shtune 18 prill 2015) Balkanweb, media online me e vizituar ne shqiperi, publikoi ‘Sondazh 2015’ qe do jete nje sondazh qe do mbuloje zgjedhjet lokale per cdo qytet. Votimi funksionon me IP-ne e perdoruesit dhe nje perdorues nuk mund te votoje me shume se nje here.

Si shume te tjere, isha dyshues per korrektesine dhe integritetin e ketij procesi dhe vendosa te regjistroj cdo minute te dhenat e sondazhit per te monitoruar mos kishte ndonje anomali. Nuk zgjati shume dhe brenda dy oresh pati levizje jo normale te numrit te votave. Grafiku si me poshte:

Votimet

Dy jane shqetesimet e mia paraprake:

1. I pari, dhe me i dukshmi eshte rritja e votave te Veliaj prej afro 190 votave brenda dy minutave (80 vota ne minute) (8:21 PM dhe 8:22 PM) kur mesatarisht ai rritej me 1.7 vota ne minute.

2. Rritja e Kosoves eshte teper lineare. Kjo mund te jete dhe thjesht rastesi, por duke pare qe Bojaxhi/Veliaj kane variacione te lehta (dhe te dhenat duken me ‘njerezore’), Kosova duket si i vendosur me vizore, si nje script qe eshte programuar te votoje ne menyre rastesore mesatarisht rreth 2-3 vota ne minute. Por ky eshte thjesht nje spekulim dhe skemi si ta vertetojme.

Keto ishin dyshimet paraprake, dhe te dhenat e mevonshme mund te na thone dicka me teper por cfaredo qe te kete ndodhur ne lidhje me rritjen e Veliaj, nese ka qene sulm i jashtem apo nese vete Balkanweb ka futur duart, e ben sondazhin te pavlefshem.

Fajlin excel me RAW data mund ta aksesoni ketu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1R7YxKZ3V74pgNZp7PMm8TkB5vsbpCxpS7xk0hgjJlQE/pubhtml

AZHORNIM

DITA E TRETE: 20 prill 2015

Sipas te dhenave, Bojaxhi kalon Veliaj gjate mengjesit, dhe me pas Veliaj merr deri ne 309 vota ne minute.

Grafiku total  votave:

dita_e_3

Numri i votave te fituara per cdo minute per secilin kandidat.

dita_e_3_shpejtesia

Raw Data te dites se trete: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_90EXKNLmizv1aZghOgdxBO6RCNQVm5wFgQsxRrpsYo/pubhtml

Nje kondicioner goditet nga nje grua qe bie nga kati i 8-te.

Ne nje pallat pas kullave binjake nje kondicioner eshte goditur nga nje grua qe tentoi te vrase veten duke u hedhur nga kati i 8-te. Kondicioneri ishte i markes Hitachi dhe tani ka dale jashte perdorimit. Kondicioneri ishte blere ne vitin 2006 dhe ishte ne gjendje shume te mire pune: nuk rridhte, zhurma e ventilatorit ishte minimale, kishte opsion per ruajtje energjie, telekomande, etj.

Foto nga Kreshnik Gjoleka

 

UPDATE: Burimet e fundit thone se kondicioneri eshte derguar per servis dhe se shpejti do te jete ne gjendje pune.

 

//inspiruar nga mediat shqiptare

Arsyeja pse nuk do blejme kurre Ralicolor.

Keni nje kompani apo produkt dhe doni te tregoni qe nuk keni asnje kokerr leku per ti bere marketing te hajrit? Merrni shembullin e mesiperm, apo te kompanive te tjera si Kappa Oil, Universiteti Vitrinat etj etj. Me vjen keq, por marketing-u i tipit “Blini tek ne, sepse ne jemi funderrina” nuk me ngjit.

So similar, so different, so European.

Pershendetje nga Parlamenti Polak

Dolphin Browser HD, browser mjaft i lehte dhe intuitiv. (Android dhe iOS)

U etiketua , ,

Eja në Prishtinë Ad

Ndertohet metali me i lehte ne bote.

Destinacionet turistike per 2011: Shqiperia e 6-ta.

Copyright © Shpend BenguCNN ka vendosur Shqiperine ne vendin e gjashte ne listen e rekomandimeve turistike per vitin 2011. “Destinacion ne rritje eshte Gjirokastra, nje qytet ku qendra e te cilit mbrohet nga UNESCO”, shkruan CNN.

Lexoni artikullin e CNN ketu.

This is Broken.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: