Arkiva Etiketash: efekte

Fotografi: Si te krijojme nje foto me HDR (High Dynamic Range)

HDR eshte nje teknike qe perdoret per te zgjeruar sasine e ndricimit (dhe detajet) midis zonave me drite dhe atyre te erreta. Ajo arrihet duke “bashkuar” foto te njejta por me ekspozim (exposure) te ndryshme. Per ta kuptuar me lehte le te marrim nje shembull (marre nga faqja kryesore e hdrsoft.com, faqja zyrtare e programit photomatix, i cili eshte i njohur per krijimin e fotove HDR). Keto jane foto me ekspozim te ndryshem perkatesisht EV= -2, 0, 2 (EV = exposure value, shumica e aparateve dixhitale e kane opsionin per te ndryshuar EV. Pra, foto HDR mund te behen edhe duke perdorur aparate familjare). Faktikisht, sipas hdrsoft.com, keto foto kane shutter speed te ndryshme, por edhe ndryshimi i ekspozimit na con ne te njejtin perfundim (te dyja kontrollojne sasine e drites ne nje foto).


Keto foto me pas “bashkohen” duke perdorur Photomatix. Photomatix eshte nje program me pagese por n.q.s deshironi te perdorni nje version te shoqeruar me nje keygen (per ta aktivizuar programin), mund ta shkarkoni ketu.

Fotoja HDR duket si me poshte:

Shenim: Photoshop gjithashtu ka nje funksion per HDR. Per ta hapur shkoni tek File -> Automate -> Merge to HDR…

U etiketua , , ,

Aviary, aplikacione per modifikim fotosh online.

Meqenese shume vizitore kerkojne tek search-i rreth manipulimit te fotove, lexoj.com vendos nje kategori te quajtur “Fotografi”. Ky artikull ben fjale per Aviary, nje sherbim online me nje numer gjithmone e ne rritje aplikacionesh per modifikim fotosh.

Adresa: www.aviary.com

Shikoni se si punohet me Aviary:

Lexoj.com tani edhe ne facebook me te rejat me te fundit. Klikoni kutine e meposhtme. Faleminderit per suportin.

Lexoj.com |

U etiketua , , ,

FunPhotoBox, shto efekte gazmore ne fotot tuaja

FunPhotoBox eshte nje sherbim i lezetshem online qe ju shton efekte gazmore fotove tuaja. Eshte i thjeshte, mjafton te zgjidhni efektin, upload-oni foton, dhe me pas ruani rezultatin.

Per te shkuar te FunPhotoBox: http://www.funphotobox.com/

U etiketua , , ,
Këtë e pëlqejnë %d blogues: