Arkiva Etiketash: facebook

Si te heqesh opsionin ‘seen’ ne facebook.

Per te hequr opsionin e padenje te facebook ‘seen’ qe i informon shkruesit tuaj se ju i keni lexuar mesazhet e tyre, perdorni kete extension per Google Chrome.

U etiketua , , ,

Si te ndalojme shfaqjen e quizzeve dhe aplikacioneve ne faqen kryesore ne Facebook.

Nqs jeni merzitur nga quizzet e disa miqeve tuaj (dhe nuk deshironi qe ti beni HIDE) atehere zgjidhja vjen duke perdorur add-onin Greasemonkey ne Firefox. Per me teper rreth Greasemonkey kliko ketu.

Hapat qe duhet te ndiqni:

1. Instalo Greasemonkey ketu.

2. Me pas shko ketu dhe kliko “Install”

3. Shijo nje facebook te paster dhe te qarte.

[UPDATE] Nje menyre tjeter eshte te perdorni lite.facebook.com

U etiketua , , , , ,

A deshironi te keni MSN, Gtalk, Facebook Chat, Skype etj ne nje IM (instant-messaging)te vetem? Pidgin ju vjen ne ndihme.

Pidgin eshte nje projekt Open-Source (kod i hapur) qe ben te mundur perdorimin e disa protokoleve IM ne te njejten kohe. Me fjale te tjera, ti mund te kesh ne nje vend te vetem kontaktet e tua te MSN, Gtalk, Yahoo, AIM, IRC, MySpaceIM etj, dhe te flasesh me ta njekohesisht, nepermjet Pidgin. 
Ne titullin e artikullit thuhet se Pidgin suporton gjithashtu edhe IM-te e Facebook dhe Skype. Me te vertete, ai i suporton po nuk i ka te instaluara ne momentin qe ti e downloadon. Per te pasur chatin e Facebook dhe te Skype duhet te shkarkoni plugin-at perkates (linket e shkarkimit ndodhen ne fund te artikullit 😉 )

Pidgin, fillimisht u dizenjua per ambientin linux por tani eshte i disponueshem edhe per Windows, Mac OS X etj. Per ta shkarkuar:

Pidgin shkoni tek: http://pidgin.im/download/

Facebook Chat Pluginhttp://code.google.com/p/pidgin-facebookchat/downloads/list (zgjidhni “Plugin for Windows Installer” (te dyten ne liste) n.q.s. perdorni Windows. Pasi ta keni ruajtur, hapeni dhe instalojeni. Me pas, tek Pidgin do te shfaqet opsioni per te vendosur llogarine tuaj te Facebook-ut. Me kete plugin do te keni mundesi te chatoni me shoket tuaj te facebook, te merrni notifications, te vendosni statuse etj etj. 

Skype API Plugin: http://eion.robbmob.com/ (do te shkarkoni fajlin sipas sistemit perkates, ose kliko ketu n.q.s. perdor Windows. 


U etiketua , , , ,

Si te fshijme llogarine ne facebook, njehere e pergjithmone.

N.q.s po humbisni kohen e vlefshme ne facebook atehere beni mire te fshini llogarine tuaj atje. OOOPS.  Facebook NUK ka nje opsion te mirefillte qe te fshije te dhenat e tua personale.

Ekziston nje opsion i quajtur “Deactivate” (Caktivizo), por edhe pas ketij veprimi, ju mund te riaktivizoni llogarine ne cast.

Ky eshte nje problem, jo vetem per faktin qe cenon privatesine tuaj, por edhe sepse ju tundon te rihyni serish ne Facebook.

Pa humbur kohe, le te fillojme proceduren e clirimit tone nga Facebook. Ndiqni linkun http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account . Vendosni emailin tuaj ne kutine perkatese dhe me pas shtypni “Submit”. Brenda pak diteve llogaria juaj do te fshihet dhe ju shume shpejt do te gezoni daljet ne natyre, leximin e ndonje libri, aktivitetet sportive etj etj. 🙂

U etiketua , ,
Këtë e pëlqejnë %d blogues: