Arkiva Etiketash: Fotografi

Ekspozita “Capture Albania” ne Tirana Ekspres (13-27 Prill) dhe Fotot Fituese.

Eshte çelur ekspozita “Capture Albania” ne Tirana Ekspress (te St. i Trenit, ne fund te rruges Karl Gega) organizuar nga British Council.  Tre fotot fituese u perzgjohen nga vete Martin Parr. Me poshte mund te shikoni fotot fituese:

Cmimi i I – Edmond Prifti

Cmimi II – Sandër Maurano

Cmimi III – Edi Piqoni

Ekspozita do te jete e hapur deri ne daten 27 Prill.

U etiketua , , ,

Foto te shkrepura me Zenit-ET

CoCo :)
self-portrait
ze_m_13
Aparati i perdorur:
3EHNT-ET

U etiketua , , , , ,

Një nga faqet më të mira për të modifikuar/krijuar foto online.

Ajo quhet Pixlr Editor dhe mund ta gjeni në këtë link: www.pixlr.com/editor

U etiketua , , , , ,

Kjo foto fantastike ka kushtuar me pak se 750$ per tu realizuar

Robert Harrison arriti kete rezultat duke lidhur kameren e tij ne nje balone me helium. Aparati fotografik bente foto automatikisht cdo 5 minuta. Pasi arrin deri ne 22 milje lartesi, balona fillon te bjere poshte me parashute. Aparati kthehet ne toke dhe lokalizohet fale teknologjise GPS. Kostoja per te nxjerre kete foto nuk i kalon 750$.

U etiketua

Shkarko nje nga librat me te suksesshem te fushes se fotografise.

Libri titullohet “The Digital Photography” (Scott Kelby) dhe eshte nje nga librat me te keshillueshem/njohur per fillestaret e fotografise ne te gjithe boten.
N.q.s jeni person etik mund ta bleni librin duke vizituar amazon(ose thjesht per te marre me teper informacion rreth librit); n.q.s jeni person praktik mund te klikoni ketu per ta shkarkuar. 🙂

Shenim: Libri eshte ne gjuhen angleze.

U etiketua , , , , , , ,

Punetoret.

Foto e nxjerre me 10 shtator 2009 ne Blagoevgrad, Bullgari. Foto nga Edi Piqoni

U etiketua , ,

Fotografi: Si te krijojme nje foto me HDR (High Dynamic Range)

HDR eshte nje teknike qe perdoret per te zgjeruar sasine e ndricimit (dhe detajet) midis zonave me drite dhe atyre te erreta. Ajo arrihet duke “bashkuar” foto te njejta por me ekspozim (exposure) te ndryshme. Per ta kuptuar me lehte le te marrim nje shembull (marre nga faqja kryesore e hdrsoft.com, faqja zyrtare e programit photomatix, i cili eshte i njohur per krijimin e fotove HDR). Keto jane foto me ekspozim te ndryshem perkatesisht EV= -2, 0, 2 (EV = exposure value, shumica e aparateve dixhitale e kane opsionin per te ndryshuar EV. Pra, foto HDR mund te behen edhe duke perdorur aparate familjare). Faktikisht, sipas hdrsoft.com, keto foto kane shutter speed te ndryshme, por edhe ndryshimi i ekspozimit na con ne te njejtin perfundim (te dyja kontrollojne sasine e drites ne nje foto).


Keto foto me pas “bashkohen” duke perdorur Photomatix. Photomatix eshte nje program me pagese por n.q.s deshironi te perdorni nje version te shoqeruar me nje keygen (per ta aktivizuar programin), mund ta shkarkoni ketu.

Fotoja HDR duket si me poshte:

Shenim: Photoshop gjithashtu ka nje funksion per HDR. Per ta hapur shkoni tek File -> Automate -> Merge to HDR…

U etiketua , , ,

FunPhotoBox, shto efekte gazmore ne fotot tuaja

FunPhotoBox eshte nje sherbim i lezetshem online qe ju shton efekte gazmore fotove tuaja. Eshte i thjeshte, mjafton te zgjidhni efektin, upload-oni foton, dhe me pas ruani rezultatin.

Per te shkuar te FunPhotoBox: http://www.funphotobox.com/

U etiketua , , ,
Këtë e pëlqejnë %d blogues: